Connect with us

Ekonomi

Published

on

Malatya depremzedeleri 10 aydır evlerinin yapılmasını bekliyor
24 Ocak’ta Elazığ’da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremden etkilenen ve Malatya’da evleri ağır hasar gördüğü gerekçesiyle yıkılan depremzedeler, evlerinin 10 aydır yapılmadığını, yetkililer bilgi vermekten kaçındı.

24 Ocak’ta Elazığ’da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde, Malatya’nın Yeşilyurt ilçesindeki 11 blok 4K sahasında ağır hasar aldığı gerekçesiyle 5 blok yıkıldı. Kalan 6 bloğa hafif hasar denildi ve vatandaşların içeride oturmasına izin verildi.

Ağır hasar aldığı gerekçesiyle yıkılan 5 bloklu sitede yaşayan 500’e yakın vatandaş, 10 aydır yapılması planlanan yeni evlerin yeri ve ödemeleri hakkında yetkililerden bilgi alamadıklarını belirtti. CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz ve yönetimi Yeşilyurt ilçesine giderek depremzedeleri ziyaret ederek vatandaşların sorunlarını dinledi.

“HİÇBİR EV VE KİRA YARDIMI YAPILMAMAKTADIR”

Elazığ depreminin üzerinden 10 ay geçtiğini, depremden etkilenen Malatya depremzedelerinin sorunlarının çözülmediğini belirten CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, “24 Ocak’ta Sivrice merkezli Elazığ’daki 6,8 büyüklüğündeki deprem Malatya’da çok etkilendi. Ancak yaşanan depremden sonra Malatya depremzedelerinin sorunları ve pek çok sorunu bugüne kadar çözülemedi ve bugüne kadar yetkililerden tek bir adım atılmadı.

İktidardaki insanlar, deprem mağduru vatandaşlarımıza her zaman müjdeliyor ama iyi haber geride değil. Şimdi Yeşilyurt ilçe merkezinde 4K sitesi önündeyiz. 11 bloktan oluşan bu sitenin 5 dairesi ağır hasar gördüğü gerekçesiyle yıkıldı. Ancak bu siteye bağlı 6 blokta insanlar oturmaya devam ediyor.

4K sitesi, aynı yüklenici tarafından inşa edilen bir sitedir. Ayrıca depremin üzerinden 10 ay gibi bir süre geçti, kira indirimlerinin 1 yıl devam edeceği söylense de artık kira yardımı verilmiyor ve bu vatandaşlara her gün hem konut hem de yardım konusunda farklı şeyler anlatılıyor. Yetkililer şehrin bu ucunda yaşayan vatandaşlara ‘şehrin başka bir ucunda oturmalarını’ öneriyorlar. Orada yapılacak evlerin külfetli bir şekilde vatandaşlara satılması isteniyor.

Vatandaşın bunu alma gücü yok. Deprem gününden itibaren depremde evleri yıkılan vatandaşların evlerini şantiyede yapıp vatandaşlara teslim etmeleri gerektiğini hep söylemiştik. ” O konuştu.

“VATANDAŞLARIMIZIN BAŞLAYABİLECEĞİ BİR EV YERİ BELİRLEME”

Depremin ardından birçok yerden yardım adı altında para toplandığını hatırlatan Kiraz, sözlerini şöyle sürdürdü;

“O dönemde birçok deprem yardımı toplandı, deprem vergileri toplandı. Bu evler deprem vergileri ile yapılmalıdır. Ayrıca depremden sonra sadece bir kanal 100 milyonun üzerinde yardım topladı. Bunun dışında Türkiye’deki tüm vatandaşlarımız seferber oldu bu fona para aktarıyorlar. Bu paranın nereye harcandığını kimse bilmiyor.

Malatya’da yerel yöneticiler var, onlara soruyoruz, Malatya Büyükşehir Belediyesi bu şehre Malatya depreminde ne yaptı? Depremzedelerimiz kış ayıyla karşı karşıya kalıyor, kira faydaları bitti ve bu kışı nerede geçireceklerini bilmiyorlar. Lokasyonlar henüz belli değil, konutların ne kadar sürede biteceği ve ne zaman teslim edileceği belli değil, bu vatandaşlar ne yapacaklarını düşünüyorlar.

Yeşilyurt ilçesinde depremzedelerimizin yanı sıra yetkililere de çağrımızı bir kez daha yeniliyoruz, bu vatandaşlarımızın kafasını koyabilecekleri bir yuva belirliyoruz, siz de satacaksınız. En azından vatandaş kendi parasıyla yeniden ev sahibi olabilir. Depremzedelerde vatandaşlarımıza özel imar değişiklikleri yapılmalıdır. Vatandaşın evi şantiyede yapılmalı ve kendisine teslim edilmelidir. ”

“ÖZNUR ÇALIK SÖZÜ TUTUN”

Depremde hasar gören evinin yıkılmasının ardından yapılacak evler konusunda oyalandıklarını belirten Mustafa Açıkgöz, “24 Ocak depreminden önce, depremden sonra ise 4K sahasında oturuyordum AK’mız Parti Malatya Milletvekili Sayın Öznur Çalık bize gelerek durumu Cumhurbaşkanı’na anlatacağını ve sorunları 2 ay içinde burada çözeceğimizi vaat etti. ve evlerimizin bizim yerimize yeniden yapılacağını söyledi. Ancak şimdiye kadar 10 ay geçti, ne ev ortada ne de nerede inşa edileceği belli değil. Öznur Çalık sözünü tutsun ve gelip bizim yerimize binamızı inşa etsin. ” O konuştu.

“ONLAR EVLERİMİZİ1 AYDA TESLİM EDECEKLERİ”

Bir başka depremzedede AKP Malatya Milletvekili Öznur Çalık, evlerinin 11 ay içinde kendilerine teslim edileceğini belirterek, “Öznur buraya geldiğinde 11 ayda evlerimizi teslim edeceklerini söyledi. Burada yaşayanların yüzde 70’i emekli ve yaşlı, diğerleri asgari ücretle evli.

 

Ona ödemelerinin nasıl olacağını sordum. Ayrıca konut taksitlerinin çok küçük ve kira için daha da düşük olacağını söyledi.

Daha sonra muhtarımıza bir form göndererek yeni evlerimizin yapılacağı 5 yeri belirlediler. Bize yakın olan Yakca mahallesini de seçtik ama muhtarımız kentsel dönüşüme bütçe kalmadığını dolayısıyla tercih ettiğimiz yer TOKİ’ye verilecek dedi. TOKİ o bölgeye evler yaptığında ve buradaki insanlar TOKİ’ye nasıl ödeme yapacak, buradaki insanlar o kadar ekonomik güce sahip değiller. Yetkililer bize acı çekmeden net sayıda ödeme yapmalı, böylece ne yapacağımızı bilelim. “ifadeleri kullandı.

0 Kullanıcılar (0 Oy)
Haber Yazı Kalitesi
Haber Görselleri
Anlaşılabilirlik
Yorumlarınız Haber Kalitemizi Oylayın
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Haber Kalitemizi Oylayın

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

Sağlık çalışanlarına ek ödeme için yeni karar

Published

on

Sağlık çalışanları 1 Kasım’dan itibaren 2 ay süreyle ek ödeme alabilecekler. Sağlık Bakanlığı ek olarak ödenecek sağlık çalışanlarının kapsamını belirleyecektir.

Resmi Gazete’de yayımlanan “Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Tesislerinde Çalışan Personele Ek Ödemeler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile 4 Mart 2020 tarihli yönetmeliğe geçici madde eklenmiştir.

1 KASIM 2020 TARİHİNDEN İTİBAREN 2 AYLIK EK ÖDEMELER YAPILACAK

Yeni yönetmeliğe göre, 1 Kasım 2020 tarihinden itibaren 2 ay süreyle yer ve / veya personel açısından kapsam ve oran bakan tarafından belirlenmesi şartıyla personele ek ödeme yapılacaktır.

Bu şekilde yapılacak toplam ödeme tutarı, mesai saatleri içinde tavan ek ödeme miktarını geçmeyecektir.

Sağlık personeline ek ödeme yapılmasına ilişkin önceki karar Ağustos 2020 Ekim ayı için alınmış ve yürürlüğe girmiştir.

Yeni kararla birlikte Kasım ve Aralık aylarında ek ödeme imkanı uzatıldı.

0 Kullanıcılar (0 Oy)
Haber Yazı Kalitesi
Haber Görselleri
Anlaşılabilirlik
Yorumlarınız Haber Kalitemizi Oylayın
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Haber Kalitemizi Oylayın

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Araba

İstanbul’da en çok trafik kuralı ihlalini minibüsler aldı

Published

on

İstanbul’da hizmet veren minibüslere geçtiğimiz yıl 3 bin 159 ihlal nedeniyle 1 milyon 92 bin 621 lira para cezası kesildi.

İstanbul’da 6 bin 460 yolcu kapasiteli bir minibüs var. Bu minibüsler şehir genelinde 172 hat ve 472 güzergahta hizmet veriyor.

Şehirde hizmet veren hatlarda 12 bin 771 kayıtlı sürücü görev yapıyor. Minibüslerin 6 bin 318’i Kameralı Araç Takip Sistemine sahip.

Toplu Taşıma Hizmet Kalite Değerlendirme Sistemi (TUDES) ile minibüsler canlı olarak sürekli takip edilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Hizmetleri Müdürlüğü verilerine göre aynı minibüsler 2020 yılında Emniyet Müdürlüğü tarafından toplamda 44.351 kez birden fazla kez denetlendi.

TOPLAM CEZA
İncelemeler sonucunda 3 bin 159 dakika bekletildi ve 1 milyon 92 bin 621 TL para cezası kesildi.

Ayrıca Türkiye’de görülmeye başlanan koronavirüs salgınının Mart ayından bu yana, Aralık ayı sonuna kadar kapsanan pandemi kontrol önlemleri 743 minibüs oldu. Pandemi kurallarına uymayanlar için 115 tespit raporu düzenlendi.

EN ÇOK ŞİKAYETLER
İBB Beyaz Masası’na yapılan başlıca şikayetler trafik kural ihlali, yolcu almayarak durmama ve araçta sigara içilmesidir.

Hat minibüslerinin ihlal türü, sayısı ve oranı aşağıdaki gibidir:

0 Kullanıcılar (0 Oy)
Haber Yazı Kalitesi
Haber Görselleri
Anlaşılabilirlik
Yorumlarınız Haber Kalitemizi Oylayın
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Haber Kalitemizi Oylayın

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Araba

Güngören’de drift yapan sürücü para cezasına çarptırıldı

Published

on

Güngören’de spor otomobil ile sokaklarda sürüklenen ve o anları sosyal medyada paylaşan sürücü, Trafik Teftiş Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yakalandı.

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Sivil Trafik Ekipleri Müdürlüğü, Güngören Genç Osman Caddesi’nde plakasız spor otomobille sürüklenerek trafiği tehlikeye atan sürücüyü yakalamak için operasyon başlattı.

Görüntülerin sosyal medyada paylaşılması üzerine harekete geçen ekipler, aracın sürücüsü Şakir Y.’yi gözaltına aldı.

9 BİN 870 TL CEZA

Şoför Şakir Y. hakkında “Plakasız ruhsatlı araç kullanma” yazısından 2 bin 81 TL, “Tehlike yaratacak ve etrafındakileri rahatsız edecek şekilde duman veya gürültü çıkaran araçları kullanma” yazısından 288 TL, “Mevzuata Göre Belgelendirilemeyen Teknik Değişiklik” Maddesi “Trafik güvenliği ve düzenine ilişkin diğer yasak veya yükümlülüklere uyulmaması” maddesinden 132 TL, “Ani yön değiştirme” maddesinden 6 bin 141 TL aracın kendi etrafında dönmesi-herhangi bir yükümlülük altına girmeden sürüklenmesi “870 TL idari para cezası uygulandı.

SÜRÜCÜ LİSANSI İPTAL EDİLDİ

Ekiplere aracın eksikliklerini telafi etmeleri için 7 günlük izin verildi.
Sürücü Şakir Y.’nin sürücü belgesi, sürücü adayı olduğu için iptal edildi. Şoför Şakir Y, adli işlem için polis merkezine götürüldü.

0 Kullanıcılar (0 Oy)
Haber Yazı Kalitesi
Haber Görselleri
Anlaşılabilirlik
Yorumlarınız Haber Kalitemizi Oylayın
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Haber Kalitemizi Oylayın

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Popüler Haberler