Connect with us

Araba

İstanbul’da en çok trafik kuralı ihlalini minibüsler aldı

Published

on

İstanbul’da hizmet veren minibüslere geçtiğimiz yıl 3 bin 159 ihlal nedeniyle 1 milyon 92 bin 621 lira para cezası kesildi.

İstanbul’da 6 bin 460 yolcu kapasiteli bir minibüs var. Bu minibüsler şehir genelinde 172 hat ve 472 güzergahta hizmet veriyor.

Şehirde hizmet veren hatlarda 12 bin 771 kayıtlı sürücü görev yapıyor. Minibüslerin 6 bin 318’i Kameralı Araç Takip Sistemine sahip.

Toplu Taşıma Hizmet Kalite Değerlendirme Sistemi (TUDES) ile minibüsler canlı olarak sürekli takip edilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Hizmetleri Müdürlüğü verilerine göre aynı minibüsler 2020 yılında Emniyet Müdürlüğü tarafından toplamda 44.351 kez birden fazla kez denetlendi.

TOPLAM CEZA
İncelemeler sonucunda 3 bin 159 dakika bekletildi ve 1 milyon 92 bin 621 TL para cezası kesildi.

Ayrıca Türkiye’de görülmeye başlanan koronavirüs salgınının Mart ayından bu yana, Aralık ayı sonuna kadar kapsanan pandemi kontrol önlemleri 743 minibüs oldu. Pandemi kurallarına uymayanlar için 115 tespit raporu düzenlendi.

EN ÇOK ŞİKAYETLER
İBB Beyaz Masası’na yapılan başlıca şikayetler trafik kural ihlali, yolcu almayarak durmama ve araçta sigara içilmesidir.

Hat minibüslerinin ihlal türü, sayısı ve oranı aşağıdaki gibidir:

0 Kullanıcılar (0 Oy)
Haber Yazı Kalitesi
Haber Görselleri
Anlaşılabilirlik
Yorumlarınız Haber Kalitemizi Oylayın
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Haber Kalitemizi Oylayın

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araba

Kocaeli’de test sürüşü yaptığı aracı kaçırdı

Published

on

175 bin TL’ye satışa çıkarılan aracı satın alma bahanesiyle sahibine ulaşan şüpheli, test sürüşü yapmak istediğini söylediği aracı çaldı. Talihsiz araç sahibi, aracının bulunmasını bekliyor.

Kocaeli’nin Darıca ilçesi Osman Gazi Mahallesi’nde 28 Aralık tarihinde Fatih Özkan isimli bir vatandaş, 175 bin lira değerinde olan otomobilini internet üzerinden satılığa çıkardı.

İlanı koyduktan sonra Özkan’ı arayan bir kişi, otomobili çok beğendiğini ve satın almak istediğini söyledi.

Telefonda anlaşan şahıs, Özkan’ın adresine gelerek incelediği otomobil ile test sürüşü yapmak istediğini söyledi.

TEST SÜRÜŞÜ YAPMAYA BAŞLADI

Kibar konuşmasıyla Özkan üzerinde iyi bir izlenim bırakan şahıs, daha sonra otomobilin sahibiyle araca binerek test sürüşü yapmaya başladı.SAHİBİNİ DİREKSİYONA ÇAĞIRIP, İNİNCE KAÇTI
Test sürüşü sırasında yol kenarında otomobili durduran şahıs, otomobili çok beğendiğini ve satın almak için geri dönerek detayları konuşmak amacıyla Özkan’a dönüş yolunda aracı kullanmasını teklif etti.

Özkan’ın direksiyona geçmek için araçtan inmesini fırsat bilen şahıs, gaza basarak çaldığı otomobil ile gözden kayboldu.

OTOMOBİLİN İZİNE RASTLAYAMADI
Neye uğradığını şaşıran Özkan, gözleri önünde kaçırılan aracının bir süre peşinden koştu. Daha sonra yoldan geçen bir aracı çeviren Özkan, takip etmek istediği otomobilinin ise izine rastlayamadı.

ARACININ BULUNMASINI BEKLİYOR

Aracını satın almak amacıyla gelen ve çalıp giden şahsa telefonla ulaşmak isteyen Özkan, telefonun kapalı olduğunu anlayınca durumu polis ekiplerine bildirdi. İhbar üzerine adrese gelen ekipler, çevredeki güvenlik kameralarını izleyerek şahsın eşkalini belirledi.

Ekipler, şahsı ve çalınan otomobili bulabilmek için çalışma başlattı. Satmak istediği otomobilini çaldırmanın şokunu yaşayan Özkan, eşkali belirlenen şahsın yakalanmasını ve çalınan aracına kavuşmayı bekliyor.

“O KADAR KİBAR BİR HIRSIZ”

Başından geçen talihsiz olayı anlatan Fatih Özkan, hırsızın çok kibar konuştuğunu, bu yüzden kendisinden hiç şüphelenmediğini söyledi.

Özkan, “28 Aralık tarihinde saat 15.09’da internete satışa koyduğumuz araçla ilgili Bostancı’dan aradığını söyleyen vatandaş, araca bakmak istedi. Ben de ‘Buyurun, gelin’ dedim. Bulunduğum alan olarak eniştemin ofisinde oturuyordum, o anda oranının konumunu attım. Eve geçtiğim zaman da evin konumunu atacağımı söyledim. 15.35’te evin önüne geldim. Evimin önünden konumu attım, yukarı çıktım, evdeydim. Sonra tekrar inerek arabayı falan yıkadım.

Saat 18.04’te bana, geldiğini söyledi. İleride cami var, orada olduğunu söyledi. Ben de caminin biraz ileride olduğunu söyleyerek, ‘Biraz geri gelebilir misin?’ dedim. Evden aşağıya indiğimde saat 18.06’ydı. Daha sonra yanıma geldi. Akşam saatleri olduğu için kendisine, ‘Bu saatte niye geldiniz? Bir anlamı yok ki’ dedim. Bana ticari taksiyle geldiğini, trafiğe takıldığı için geç kaldığını söyledi.

‘Arabada her şey söylendiği gibiyse yarın satış yaparız’ dedi. Daha sonra arabaya baktı, motoruna baktı, ‘Test sürüşü yapabilir miyiz beyefendi?’ diye sordu. Kendisi de o kadar kibar bir hırsız. Baktıktan sonra buradan arabayla çıktık.” dedi.

“KAPILAR AÇIK, TAM GAZ GİTTİ”

Akşam trafiği olduğu için, müsait bir alana gittiklerini kaydeden Özkan, “10 metre falan gittim, durdum. Kendisi direksiyona geçti, ben yan tarafa geçtim. Belli bir mesafe gittikten sonra döndük, yolu yarıladığımızda ‘Tamam beyefendi, teşekkür ederim, araç dediğiniz gibi’ dedi. ‘Siz direksiyona geçin, sizin evin orada konuşuruz, yarın satışı yaparız’ dedi. ‘Tamam’ dedim.

Bunun üzerine o sol kapıyı açtı, ayağını dışarıya attı. Ben de sağ kapıyı açıp sağ ayağımı dışarıya attım, tam sol ayağımı atıyordum ki kapılar açık kir şekilde tam gaz bastı gitti. Ben kendimi geri attım. Sonradan peşinden koştum biraz ama, üstten aşağıya bir araba geliyordu. O arabayı durdurdum, gasba uğradığımı söyledim.” diye konuştu.

“ÇOCUKLARIMIZIN RIZKINI GASBETTİLER”

Kendi canının yandığını ancak başka canların yanmasını istemediğini vurgulayan Özkan, “Hırsız, 3. Sokaktan Dağcı Mahallesi’ne giriyor, oradan da izini kaybettiriyor. Hatta bir kadını da neredeyse eziyormuş. Biz gittik orada kendi çapımızda da araştırmalar yaptık. Ondan sonrası kayıp. Tabii daha sonra polisler geldi. Biz de ifademizi verdik. Arabamızın gerekli olan bilgilerini verdik. Mahallemizde bulunan kamera görüntüsünü aldılar. Ondan sonra emniyete intikal etti. O şekilde bekliyoruz. Aradan 8 gün geçti. Emniyet mensupları sağ olsunlar eşkali belirlediklerini, kimliğinin belli olduğunu söylediler ama bizim canımız yandı. Bizim çoluğumuzun, çocuklarımızın umutlarını, rızkını gasbettiler. Başka canlar yanmasın diye insanlarımıza bu şekilde dikkatli olmalarını söylüyorum.” şeklinde konuştu.

KAMERAYI FARK EDİNCE KAPÜŞONUNU KAPATTI

Öte yandan otomobili çalan hırsız, Özkan’ın yanına gitmeden önce kameralara yakalandı. Görüntülerde, hırsızın otomobili çalmak için geldiği sırada telefonda Fatih Özkan ile konuşması ve bu sırada karşısındaki iş yerinin güvenlik kamerasını fark ederek eşkalinin belli olmaması için kapüşonunu kapatması görülüyor.

Bir başka görüntülerde ise şahsın, Fatih Özkan’ın otomobiliyle hızlı bir şekilde geçtiği görülüyor.

0 Kullanıcılar (0 Oy)
Haber Yazı Kalitesi
Haber Görselleri
Anlaşılabilirlik
Yorumlarınız Haber Kalitemizi Oylayın
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Haber Kalitemizi Oylayın

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Araba

Güngören’de drift yapan sürücü para cezasına çarptırıldı

Published

on

Güngören’de spor otomobil ile sokaklarda sürüklenen ve o anları sosyal medyada paylaşan sürücü, Trafik Teftiş Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yakalandı.

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Sivil Trafik Ekipleri Müdürlüğü, Güngören Genç Osman Caddesi’nde plakasız spor otomobille sürüklenerek trafiği tehlikeye atan sürücüyü yakalamak için operasyon başlattı.

Görüntülerin sosyal medyada paylaşılması üzerine harekete geçen ekipler, aracın sürücüsü Şakir Y.’yi gözaltına aldı.

9 BİN 870 TL CEZA

Şoför Şakir Y. hakkında “Plakasız ruhsatlı araç kullanma” yazısından 2 bin 81 TL, “Tehlike yaratacak ve etrafındakileri rahatsız edecek şekilde duman veya gürültü çıkaran araçları kullanma” yazısından 288 TL, “Mevzuata Göre Belgelendirilemeyen Teknik Değişiklik” Maddesi “Trafik güvenliği ve düzenine ilişkin diğer yasak veya yükümlülüklere uyulmaması” maddesinden 132 TL, “Ani yön değiştirme” maddesinden 6 bin 141 TL aracın kendi etrafında dönmesi-herhangi bir yükümlülük altına girmeden sürüklenmesi “870 TL idari para cezası uygulandı.

SÜRÜCÜ LİSANSI İPTAL EDİLDİ

Ekiplere aracın eksikliklerini telafi etmeleri için 7 günlük izin verildi.
Sürücü Şakir Y.’nin sürücü belgesi, sürücü adayı olduğu için iptal edildi. Şoför Şakir Y, adli işlem için polis merkezine götürüldü.

0 Kullanıcılar (0 Oy)
Haber Yazı Kalitesi
Haber Görselleri
Anlaşılabilirlik
Yorumlarınız Haber Kalitemizi Oylayın
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Haber Kalitemizi Oylayın

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Araba

Fiat ve Peugeot birleşmesi için AB onayı

Published

on

Avrupa Birliği (AB), Peugeot ve Citroen markalarının bağlı olduğu Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ile PSA’nın birleşmesini onayladı.

AB Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, otomotiv sektöründe faaliyet gösteren ABD ve İtalyan ortaklı FCA ile Fransız PSA’nın birleşme teklifine ilişkin rekabet soruşturmasının tamamlandığı bildirildi.

Avrupa’da 2 firmanın büyük ölçekli üretim yaptığını hatırlatan, birleşme ile dünyanın 4. büyük otomobil grubu olan “Stellantis’in” kurulacağı belirtildi.

Bu grupların Avrupa pazarlarında özellikle hafif ticari araçlarda lider konumda olduklarını hatırlatan firmaların Toyota tesislerinde hafif ticari araç üretimine devam etme ve araç bakım ve onarım ağlarını Türkiye’ye açma taahhüdü verdikleri kaydedildi. Birleşmeyi onaylamak için rakiplerinin araçları.

Söz konusu taahhütlerin yerine getirilerek Avrupa pazarlarında rekabetin sağlanacağına işaret eden açıklamada, satın almanın rekabeti olumsuz etkilemeyeceği belirtildi.

FCA ve PSA grupları, geçen yıl Aralık ayında yüzde 50-50 ortaklıkta birleşmeyi kabul etti.

Avrupa’da faaliyet gösteren büyük ölçekli şirketlerin birleşme veya devralmalarını kontrol etmek AB Komisyonu’nun yetkileri arasındadır. AB Komisyonu, bu soruşturma ve soruşturmalarda rekabete aykırı bir durum olup olmadığını değerlendiriyor. Komisyon, rekabete zarar verecek durumlar tespit edilirse birleşmeleri önleyebilir.

0 Kullanıcılar (0 Oy)
Haber Yazı Kalitesi
Haber Görselleri
Anlaşılabilirlik
Yorumlarınız Haber Kalitemizi Oylayın
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Haber Kalitemizi Oylayın

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Popüler Haberler