Connect with us

Sağlık

Koronavirüs testi pozitif çıkanlar evde ne yapmalı? Uzman ismi merak edenleri cevapladı

Published

on

Ülkemizde koronavirüs vakalarının sayısı artmaya başladı ve yeni tedbirler hayatımıza girdi. Peki, pozitif vatandaşlar evde ne yapmalı ve nelere dikkat etmelidir? Hacettepe Üniversitesi İç Hastalıkları, Göğüs Hastalıkları ve Yoğun Bakım Bölümü Uzmanı Doç. Dr. Serpil Öcal anlattı tek tek. İşte tüm detaylar …

Corona virüsünde çember daraldı. Öyleyse, kendimizde semptomlar gördüğümüzde nasıl ilerlemeliyiz? Vitamin takviyesi almalı mı yoksa bütün gün uzanmalı mı? Evde maske takmalı mı? Göğüs Hastalıkları ve Yoğun Bakım Uzmanı Doç. Serpil Öcaltüm, bu soruların cevaplarını, uyarıları ve önerilerini Hürriyet’e paylaştı.

YERLEŞTİRMEYİN, OTURMAYIN; YÜZÜNDE UYKU

Ev, herkes için en hijyenik tedavi yeridir. Özellikle yaşlılar için en iyi rehabilitasyon evde, daha kolay hareket ediyorlar, yakınları ve bakıcıları yanlarında. Hastanede moralleri düşeceğinden hastalıkla mücadeleleri zayıflayabilir.

YARDIMCI C VİTAMI DIŞARIDAN ALMAYIN

Üç öğün meyve ve sebze tüketirsek, yeterli C vitamini alıyoruz. Dışarıdan ekstra C vitamini takviyesi almayın. Çok fazla C vitamini böbrek taşlarına neden olur.

Kritik C vitamininin antioksidan etkisi vardır, ancak bazen kritik olan C vitamini oksidan etkiye sahip olabilir. Yani vermek yerine. D vitamini hiç acil değil. İyileşme sonrasında doktor tarafından doz ayarlaması yapılarak kontrol edilmeli ve alınmalıdır.

HERKES ASPİRİN KULLANMAMALIDIR

Baş ağrısı, ateş, öksürük ve ailesinde kalp hastalığı öyküsü olanlara günlük 100 mg Aspirin almalarını tavsiye ederim. Yine semptomatik olanlar ve aynı zamanda kalp damar hastalığı olanlara Aspirin’in yanı sıra iğne ile kan sulandırıcı tedaviyi öneriyorum. Aralarında bulunanların Aspirin kullanmasına gerek yoktur.

Öksürük, otlu çay ve bol su içmeyin

Öksürüğünüzü durdurmayın, bir süre öksürmeye tahammül edin; Unutmayın, öksürük, gribi temizleyen bir reflekstir. Öksürük şuruplarından ve haplarından uzak durun.

Bunun yerine bitki çayları, komposto, komposto, su gibi bol miktarda ılık ve sıcak sıvı tüketin. Ancak siyah çay ve kahve vücut sıvılarının idrar söktürücü olmasına neden olur ve tıbbi olarak sıvı sıvı olduğunu düşünmüyoruz.

TOMOGRAFİDEN UZAK DURUN

Testiniz pozitif çıktı, akciğer tomografisi yaptırmaya çalışmayın. Çünkü meme ve tiroid kanseri riskimizi artırıyor. COVID salgınının 10 yıl sonraki yansıması meme ve tiroid kanserlerinde artış olarak görünebilir.

Mutlak endikasyon sorgulanarak en fazla 2 kez tomografi yapılabilir; Daha genç COVID hastaları, üç ila dört BT taramasıyla radyasyona maruz kalır. Örneğin yoğun bakım hastalarımı tomografi yaptırmadan takip ediyorum.

Doktor arkadaşlarıma tavsiyem, akciğer tutulumu olup olmadığını görmek için PCR pozitif bir hastaya tomografi ile bakmaya gerek olmadığıdır. COVID teşhisini doğrulamak için bir PCR negatif sonucu elde edilebilir, ancak oksijen satürasyonuna bakılarak PCR pozitif bir eğilim izlenebilir.

ÇOCUKLARI KORKMAYIN

Küçük de olsa evden çıkmamaları ve başkalarıyla temas etmemeleri sağlanmalıdır. Ancak tüm bunları yaparken çocuk korkusu olmadan durumu sakin ve kısa bir açıklama ile açıklamak gerekir. Uzun sözler çocuklarda korku ve endişeye neden olabilir.

0 Kullanıcılar (0 Oy)
Haber Yazı Kalitesi
Haber Görselleri
Anlaşılabilirlik
Yorumlarınız Haber Kalitemizi Oylayın
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Haber Kalitemizi Oylayın

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim

Milli Eğitim Bakanlığından Anaokulu açıklaması: Haftada 5 gün 6 gün 6 etkinlik saati olacaktır.

Published

on

Son dakika haberine göre … Milli Eğitim Bakanlığı, “Okul öncesi eğitim kurumlarında günde 5 gün 6 aktivite saati, yüz yüze eğitim yapılacak ve 1 aktivite saati 30 dakika olarak planlanacak.” açıklama yaptı.

Milli Eğitim Bakanlığı, kreşlerin durumuna ilişkin olarak, “Tüm resmi ve özel kreşlerde, ana sınıflarında ve uygulama sınıflarında haftada 5 gün yüz yüze eğitim verilmesinin uygun olacağı değerlendirilmiştir. 30 dakika olarak planlanacak. ”

20 Kasım – 4 Ocak tarihleri ​​arasında tüm resmi ve özel okul öncesi eğitim kurumlarında faaliyetlerin, ilkokul, ortaokul ve orta öğretim kurumlarındaki tüm derslerin uzaktan eğitimle okutulmasına karar verildiği hatırlatıldı, “Ancak Bakanlığımız ile ilgili kurumlar, tüm resmi ve özel kreşler arasında yapılan istişareler sonucunda, anaokulu ve uygulama sınıflarında haftada 5 gün yüz yüze eğitim almanın uygun olacağı değerlendirildi.

Bakan Ziya Selçuk’un imzasıyla “Okul Öncesi Eğitim Kurumlarında Yüz Yüze Eğitim” konulu 81 adet genelge gönderildi. Genelge’de, Covid-19 salgını sırasında tüm okul öncesi eğitim kurumlarında haftada 5 gün ve günde 6 aktivite saati olmak üzere yüz yüze eğitim yapılacağı ve yüz yüze konularla ilgili konular belirtildi. salgın dönemlerinde okul öncesi eğitim kurumlarında yapılacak eğitime de açıklık getirildi.

YÜZ YÜZE EĞİTİME GELMEYENLERİN KAYITLARI SİLİNMEYECEKTİR

Genelgeye göre okul öncesi eğitim kurumlarında haftada 5 gün ve günde 6 aktivite saat yüz yüze, 1 aktivite saati ise 30 dakika planlanacak. Okulun fiziki imkânlarına göre bir gruptaki çocuk sayısının en az 5 olması için şube tanımları yapılabilir. Fiziki imkanlara sahip okul öncesi eğitim kurumlarında salgınla ilgili tüm tedbirlerin alınması şartıyla çocuk kulüpleri açılabilir.

Çocukları ev ortamında desteklemek için TRT EBA İlköğretim Okulu kanalında her gün yayınlanan EBA Anaokulu kuşağını takip etmeleri ve Genelde yayınlanan Erken Çocukluk Eğitim Takvimi ile ailelerin diğer yayınlardan yararlanmaları sağlanacaktır Temel Eğitim Müdürlüğü web sitesi. Okula kayıtlı olup yüz yüze eğitimi tercih etmeyen ailelerin çocuklarının kayıtları silinmeyecek ve bu çocukların EBA Anaokulunu takip etmeleri ve diğer eğitim materyallerinden yararlanmaları için gerekli tedbirler alınacaktır.

YÜZ YÜZE EĞİTİM ARASINDAKİ KORONAVİRÜS

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 20 Kasım Cuma gününden 4 Ocak Pazartesi gününe kadar tüm örgün, özel, örgün ve yaygın eğitim faaliyetlerinin uzaktan eğitimle devam edeceği açıklandı.

Bakan Selçuk, konuyla ilgili olarak, “31 Aralık’a kadar yüz yüze veya uzaktan sınav yapılmayacağını, sınavların planlamasının salgının seyrine göre yapılacağını” belirtti.

0 Kullanıcılar (0 Oy)
Haber Yazı Kalitesi
Haber Görselleri
Anlaşılabilirlik
Yorumlarınız Haber Kalitemizi Oylayın
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Haber Kalitemizi Oylayın

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Sağlık

SON DAKİKA HABER: Bilim Kurulu’ndan kritik karar! “Corona virüsü salgını 14 gün içinde gerilemezse …”

Published

on

Corona virüsü salgını ile ilgili son dakika haberleri arka arkaya geliyor. Artan vakaların damgasını vurduğu son günlerde, Bilim Kurulu kararı tavsiye etti ve nihayet Cumhurbaşkanlığı Kabinesi koronavirüs tedbirleri Türkiye’de gündemdeki konular olmaya devam ediyor. Bilimsel Komite’nin son toplantısından alınan bilgiye göre tavsiyelerin geldiği toplantıda bir başka kritik karar daha alındı. Bu son dakika haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı tedbirler kapsamında ülke 14 gün boyunca izlenecek. Koronavirüs yayılımı gerilemiyorsa bir adım daha atılacak. İşte son dakika haberlerinin detayları …

Koronavirüs önlemlerinde çarpıcı bir son dakika haberi geldi. Haberin kaynağı geçtiğimiz hafta yapılan Bilimsel Komite toplantısıdır. Bu toplantıda alınan kritik kararların gölgesinde kalan bir detay ortaya çıktı. Önümüzdeki dönem için mevcut kararlardan daha önemli olan karara göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı ve İçişleri Bakanlığı genelgesi ile yürürlüğe konulan yeni tedbirler işe yaramazsa farklı bir adım atılacak ve bu tekrarlanacak 2 haftada bir. İşte son dakika haberlerinin detayları;

SON DAKİKA HABER AŞAMASINA KISITLAMA AŞAMASINA GİTTİ

Elde edilen bilgiler ışığında Bilim Kurulu’nda kritik kararların alındığı son toplantıda fikir birliğine varıldı. Buna göre Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda koronavirüse yönelik kısıtlamaların etkisi 14 gün boyunca izlenecek, virüsün hızı yavaşlamazsa yeni yasaklar kademeli olarak devreye girecek.

0 Kullanıcılar (0 Oy)
Haber Yazı Kalitesi
Haber Görselleri
Anlaşılabilirlik
Yorumlarınız Haber Kalitemizi Oylayın
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Haber Kalitemizi Oylayın

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Popüler Haberler